نقاشی از تایمر آبیاری و باغ

تایمر آبیاری چیست؟ (راهنمای کامل هوشمند سازی باغچه)

مدت زمان مطالعه: ۷ دقیقه
نویسنده: احمد نعمتی

تایمر آبیاری چیست؟

تایمر آبیاری یا همان شیر آب تایمر دار وسیله ای است که با اتصال آن به شیر آب و تنظیم برنامه ی آبیاری دلخواه بر روی آن میتوان آبیاری باغچه و باغ را اتوماتیک نمود. این دستگاه اندازه ای حدودا برابر با کف دست دارد و انرژی مورد نیاز خود را از دو عدد باتری قلمی یا یک عدد باتری کتابی تامین میکند.

تایمر آبیاری نصب شده در باغچه آپارتمان

میتوان گفت آسان ترین روش هوشمند سازی آبیاری برای باغچه استفاده از تایمر آبیاری میباشد. زیرا نصب آن بر روی شیر های حیاط منزل نیاز به ابزار یا دانش خاصی ندارد و تنظیم برنامه آبیاری دلخواه بر روی آن را به راحتی میتوان با مشاهده دفترچه راهنمای محصول یا فیلم آموزشی فرا گرفت.

ساختار داخلی تایمر آبیاری و نحوه کارکرد آن

یک تایمر آبیاری صرف نظر از قابلیت ها و ویژگی های اضافی، از ۵ جزء اصلی ساخته شده است. قسمت الکترونیکی ، شیر سولنوئیدی ، جاباتری ، بدنه و دکمه ها. نحوه کار تایمر به این صورت میباشد که ابتدا باید باتری ها را در جاباتری قرار دهیم تا انرژی مورد نیاز تایمر تامین شود. سپس به کمک دکمه ها یک برنامه آبیاری دلخواه بر روی تایمر تنظیم میکنیم. کار تمام شد! قسمت الکترونیکی از این به بعد در وقت تعیین شده شیر سولنوئیدی را باز و بسته میکند و به این ترتیب آبیاری باغچه و باغ اتوماتیک میشود. هر چه کیفیت ساخت و تکنولوژی مورد استفاده در این ۵ جزء بالاتر باشد ، اطمینان، اعتماد، سهولت و طول عمر سیستم آبیاری هوشمند بالاتر خواهد رفت.

قدم اول هوشمند سازی باغچه (خرید وسایل)

اولین قدم برای هوشمند سازی آبیاری در باغچه یا باغ، خرید وسایل میباشد. مهم ترین وسیله تایمر آبیاری و بعد از آن باتری و رابط های تبدیل برای اتصال تایمر به شیر و شلنگ میباشد. توجه نمایید که تقریبا ورودی و خروجی تمامی تایمر های آبیاری سه ربع (۳/۴ اینچ) میباشد. پس، هنگام مراجعه به فروشگاه لوله و اتصالات، از فروشنده درخواست میکنیم تا در مورد نحوه اتصال شیر و شلنگ به تایمر ما را راهنمایی کند. اگر تایمر را از قبل خریداری کرده اید، بهتر است تایمر را با خود به فروشگاه مربوطه برده و به مسئول فروشگاه توضیح دهید که قصد انجام چه کاری را دارید.

تایمر آبیاری، باتری قلمی،رابط شلنگ، آچار

همچنین دقت کنید که برای نصب مطمئن تر یک آچار و مقداری نوار تفلن نیز احتیاج دارید که البته در اکثر خانه ها یافت میشود. در مورد باتری نیز احتیاج به ۲ عدد باتری قلمی دارید که هنگام خرید توجه کنید که برچسب آلکالاین (Alkaline) روی باتری درج شده باشد.

قدم دوم هوشمند سازی باغچه (نصب تایمر)

دومین قدم و همان اصلی ترین قدم برای هوشمند سازی آبیاری در باغچه، نصب تایمر آبیاری میباشد. ابتدا ورودی تایمر را که معمولا ۳/۴ اینچ توپیج میباشد به شیر آب یا لوله آب متصل میکنیم. سپس خروجی تایمر را که معمولا ۳/۴ اینچ روپیچ است به لوله یا شلنگی که قرار است پای درختان را آبیاری کند متصل میکنیم. تمام شد! اکنون درب باتری تایمر را که در پشت بدنه قرار دارد باز کرده و باتری های قلمی را جای گذاری میکنیم.

نصب تایمر آبیاری روی شیر آب حیاط
اتصال شلنگ به تایمر آبیاری به کمک رابط
قرار دادن باتری های قلمی در جاباتری تایمر

پس از نصب تایمر دقت داشته باشید که شیر آبی که تایمر را به آن متصل نموده ایم، همواره باید باز باشد. پس در این مرحله شیر آب قبل از ورودی تایمر را باز میکنیم و دیگر هیچگاه آن را نمیبندیم.

قدم سوم هوشمند سازی باغچه (تنظیم برنامه)

سومین قدم و آخرین قدم، تنظیم برنامه آبیاری دلخواه بر روی تایمر میباشد. تنظیم برنامه برای تایمر های مختلف نسبت به هم تفاوت دارد. اما در همگی آنها معمولا در مرحله اول ساعت حال (ساعت کنونی) را تنظیم میکنیم. سپس به ترتیب ساعت شروع آبیاری ، مدت زمان آبیاری و زمان چرخه تکرار آبیاری را تنظیم مینماییم.

تنظیم برنامه آبیاری بر روی تایمر آبیاری

بهترین راه برای یادگیری تنظیم تایمر مراجعه به برگه راهنمای همراه محصول یا مشاهده ویدیوی آموزشی در یوتیوب و یا وبسایت شرکت سازنده میباشد. البته در خرید های حضوری میتوانید هنگام خرید، نحوه تنظیم برنامه را از مسئول فروشگاه سوال نمایید تا برای شما توضیح دهد و به صورت عملی نحوه تنظیم برنامه را یاد بگیرید.

طول عمر باتری و نکاتی هنگام خرید آن

طول عمر باتری در تایمر های اورجینال یکسال کامل میباشد و پس از آن باید باتری ها را تعویض کنیم. اما در مدل های ارزان قیمت تر و به اصلاح چینی، معمولا ۶ ماه و گاها ۳ ماه نیز میباشد. اگر از تایمر های اصلی و از برند های معروف استفاده میکنید حتما از باتری های باکیفیت استفاده نمایید. زیرا باتری های قلمی قیمت کمی دارند و خرید باتری از برند معروف و با برچسب آلکالاین (Alkaline) موجب اعتماد و اطمینان کامل تر به آبیاری هوشمند باغچه میشود. ضمنا هیچگاه از باتری های قابل شارژ مجدد استفاده نکنید.

اعتماد به تایمر های آبیاری برای درختان و گیاهان

اگر از تایمر های اورجینال و ساخت برند های معتبر استفاده نمایید و نصب و نگه داری تایمر را به صورت صحیح فرا گیرید، میتوان با خیال آسوده از آنها در هوشمند سازی آبیاری باغچه، باغ، گلخانه و جعبه های گل استفاده نمود. استفاده از باتری های با تکنولوژی آلکالاین و نصب حفاظ در بالای تایمر برای محافظت بدنه تایمر در برابر آفتاب و باران های مکرر در طول سال، موجب پایداری و همچنین طول عمر بسیار بیشتر تایمر آبیاری خواهد شد.

دیگر هیچ نیازی به بازدید از باغ نیست؟

به همین زودی از باغ بیزار شدید؟! با نصب صحیح تایمر های آبیاری دیگر نیازی به مراجعه و بازدید از باغ ندارید. اما توصیه ما این است که حتی الامکان این کار را انحام دهید. جدا از رسیدگی به باغ و تمیز کردن آن و حتی حرص کردن درختان، بازدید ماهانه از باغ باعث میشود شما نسبت به کمبود ها و یا خرابی های ناگهانی زودتر مطلع شوید. تایمر اگر از برند معتبری باشد کار خود را به درستی انجام میدهد اما شما هم، هر از چند گاهی به باغ سر بزنید و با مشاهده سرسبزی و تمیزی باغ خود، روحیه ای تازه کنید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
قیمت تمامی محصولات به صورت روزانه و خودکار؛ بر اساس نرخ ارز بروزرسانی میشود.بیشتر بدانید
+